بیوپسی

بیوپسی چیست؟

بیوپسی یک روش پزشکی است که شامل نمونه برداری از بافت بدن می شود تا بتوان آن را تحت یک میکروسکوپ بررسی کرد. نمونه بافتی می تواند تقریبا در هر نقطه از بدن، از جمله پوست، اندام و سایر ساختارها گرفته شود. اصطلاح “بیوپسی” اغلب برای اشاره به هر دو عمل نمونه برداری و نمونه بافتی است.

چه زمانی بیوپسی انجام می شود؟

 • عملکردی مانند مشکلات کلیوی یا کبدی، ساختاری مانند تورم در یک عضو خاص هنگامی که نمونه بافت تحت میکروسکوپ بررسی می شود، سلول های غیر طبیعی ممکن است شناسایی شوند، که می تواند به تشخیص یک وضعیت خاص کمک کند.
 • بیوپسی نیز می تواند برای ارزیابی شدت آن (مانند میزان التهاب) و درجه (مانند پرخاشگری سرطان) مورد استفاده قرار گیرد.
 • این اطلاعات در هنگام تصمیم گیری در مورد مناسب ترین درمان بسیار مفید می باشد که در ارزیابی چگونگی واکنش فرد به نوع خاص درمان بسیار مهم می باشد.
 • همچنین می تواند در تعیین پیش آگهی کلی فرد (چشم انداز) مفید باشد.

بیوپسی
بیوپسی
چه زمانی باید بیوپسی انجام داد؟

بیوپسی در تشخیص موارد زیر کاربرد دارد:

 • سرطان
 • التهاب، مانند کبد (هپاتیت) یا کلیه (نفریت)
 • عفونت، مانند گره های لنفاوی – مثلا سل
 • شرایط مختلف پوست

معمولا نمی توان گفت که آیا یک توده یا رشد پوست یا داخل بدن شما به تنهایی سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) است، به همین دلیل است که اغلب بیوپسی انجام می شود.


انواع بیوپسی

بیوپسی انواع مختلفی دارد که برای شناسایی طیف وسیعی از شرایط سلامت مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. بیوپسی پانچ: با یک وسیله خاص، سوراخ کوچکی در پوست برای بدست آوردن نمونه پوست ایجاد می شود، و وضعیت پوست را بررسی می کنند.
 2. بیوپسی سوزنی: یک سوزن مخصوص توخالی که توسط اشعه ایکس، اولتراسوند، سی تی اسکن یا اسکن MRI هدایت می شود، برای بدست آوردن بافت از یک عضو یا از بافت زیر پوست استفاده می شود.
 3. بیوپسی آندوسکوپی: آندوسکوپ برای حذف بافت استفاده می شود، مانند از معده در طول گاستروسکوپی.
 4. بیوپسی اگزوز: جراحی برای حذف بخش بزرگتر از بافت استفاده می شود.
 5. بیوپسی پری اپرا: این نوع از بیوپسی می تواند در طی عمل جراحی انجام شود؛ در شرایط خاص، نمونه ممکن است بلافاصله مورد آزمایش قرار گیرد تا به کمک جراحی یا درمان بیشتر کمک کند.

در مرکز تصویربرداری پزشکی پارسیان بیوپسی سوزنی انجام می شود که می توانید وقت اینترنتی دریافت نمایید.

نحوه انجام

نحوه انجام بیوپسی بستگی به جایی که نمونه بافت از آن خارج می شود. قبل از انجام این روش، سی تی اسکن یا MRI اغلب به عنوان راهنما برای کمک به تصمیم گیری استفاده می شود.

 • پس از نمونه برداری بافت، تحت یک میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد تا به شناسایی ماهیت مشکل کمک کند. که اغلب به معنی تشخیص قطعی می تواند باشد.
 • نوع لکه ها و آزمایش هایی که هنگام استفاده از بافت در زیر میکروسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند بستگی به وضعیت پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد.

مرحله بهبود یا ریکاوری

 • اکثر بیوپسی ها فقط به بی حسی موضعی نیاز دارند، بدین معنا که نیازی به گذراندن یک شب در بیمارستان نیست. با این حال، هنگامی که روش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، معمولا یک شب بستری نیاز می باشد.
 • اکثر نمونه های بیوپسی به دلیل بیهوشی بدون درد هستند، هرچند این بستگی به جایی که نمونه گرفته شده است، دارد. ممکن است احساس درد ناخوشایندی داشته باشید که با توجه به توصیه پزشک یا جراحتان می تواند با درد کمر درمان شود.
 • بعضی از نمونه های بیوپسی ممکن است شامل چندین ساعت در بیمارستان بستری شوند. ممکن است محل عمل را بخیه بزنند.

نتایج

 • نتایج اغلب در عرض چند روز در دسترس است. با این حال، این پیش بینی دشوار است، زیرا بعد از اولین بررسی نمونه، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد. گاهی اوقات لازم است که اسلایدهای میکروسکوپ را دور بیاوریم، تا متخصص دیگری آن را بررسی کند.
 • اگر این خدمت در طی عمل جراحی انجام شود، در بعضی موارد ممکن است از یک روش پردازش متفاوت استفاده شود، که به عنوان یک بخش یخ زده شناخته می شود. این کار جراح را قادر می سازد تا نتیجه اولیه را بدست آورد، که می تواند برای کمک به درمان در حالی که در حال پیشرفت است استفاده شود.
 • پزشک GP، مشاور بیمارستان یا پرستار شما نتایج خود را به شما ارائه می دهد و آنچه را که می خواهید بگویید. این خدمت گاه غیرقابل تصور است، به این معنی که نتیجه قطعی نداشته است. در این مورد، ممکن است بایپلسی تکرار شود، یا ممکن است برای تأیید تشخیص، نیاز به آزمایش دیگری باشد.

نوبت بیوپسی

ساعات کاری

نـوبت آنلاین دریــافت جـــواب

تهران، میدان انقلاب، خیابان جمالزاده شمالی، نبش چهارراه نصرت شمالی - پلاک ۸۱