سوالات سونوگرافی

سونوگرافی داپلر

هزینه سونوگرافی

هزینه سی تی اسکن با توجه به عواملی مانند نوع سونوگرافی، نوع بیمه، نوع کالای مصرفی و … تعیین می گردد. جهت اطلاع از قیمت و هزینه سونوگرافی خود می توانید با شماره 02166591859 و یا با از طریق نوبت انلاین اقدام نمایید تا کارشناسان پاسخ گوی شما عزیزان باشند.

آیا سونوگرافی تنها برای تعیین جنسیت است؟

خیر، درواقع وظیفه اصلی سونوگرافی تایید سلامت جسمی جنین است؛ به طور مثال یک سونوگرافی به نام سونوگرافی غیربالگری سه ماهه نخست در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می شود و می تواند احتمال برخی از اختلالات کروموزومی ازجمله منگولیسم را گزارش دهد.

این بیماری از روی بافت گردن و فرم استخوان بینی در جنین تشخیص داده می شود زیرا جنین هایی که دچار این مشکل هستند بینی پهن و کوتاه و بدون استخوان و بافت گردن غیرطبیعی دارند. بنابراین سونوگرافی در ماه های اول برای آگاهی از سلامت جنین انجام می شود و در عین حال جنسیت او را نیز مشخص می کند.

مدت زمان سونوگرافی چقدر است؟

این زمان بستگی به آماده بودن تجهیزات و مهارت پزشک دارد. معمولا در مدت زمان بسیار کوتاه – پنج یا ده دقیقه ای – انجام می شود که البته در سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی ممکن است بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

آیا در سونوگرافی معده و روده ها هم دیده می شود؟

خیر در سونوگرافی معده و روده و كلا ارگان های محتوی گاز قابل بررسی و رویت نمی باشند.

آیا سونوگرافی داپلر درد دارد و با سونوگرافی معمولی چه فرقی دارد؟

سونوگرافی داپلر مانند سایر انواع سونوگرافی انجام می شود و دردناك نمی باشد، در این نوع سونوگرافی عروق خونی و جریان خون درون آنها بررسی می شود و روش بررسی مانند سونوگرافی عادی بوده یعنی با استفاده از پروب سونوگرافی و از روی سطح بدن انجام می شود.

چرا برای انجام سونوگرافی شكم باید ناشتا باشید؟

كیسه صفرا با خوردن غذا منقبض می شود و بررسی ضخامت كیسه صفرا و ضایعات افتراقی مقدور نمی باشد لذا جهت بررسی كیسه صفرا (سونوگرافی شکم) باید ناشتا باشید .

در دوران حاملگی از چه زمانی جنسیت جنین در سونوگرافی مشخص می شود؟

در سونوگرافی از هفته 18 حاملگی تعیین جنسیت جنین بطور دقیق قابل انجام است. قبل از 18 هفتگی در صورتیکه جنین در وضعیت مناسب قرار گرفته باشد نیز می توان جنسیت را دید اما خیلی قابل اطمینان نیست و مثلا بدلیل قرار گرفتن بند ناف بین پاهای جنین ممکن است اشتباه تشخیص داده شود، به همین دلیل برای مطمئن بودن از تشخیص، بهتر است پس از 18 هفتگی تعیین جنسیت صورت گیرد.

آیا اگر خانمي حامله، در 6-7 هفتگي سونوگرافی شد ولی قلب جنين ديده نشد، اين نشان دهنده یک مشکل است؟

خیر این يك مشكل نيست، رویت نکردن ضربان قلب جنين، ممكن است به دلايلي مثل TIPPED UTERUS – شكم فراخ و بزرگ يا درست نبودن تاريخ حاملگي يا LMP مربوط باشد. بهتر است ضربان قلب جنين را با روش ترانس واژينال در ابتداي حاملگي كنترل كرد.

مشاهده نشدن ضربان قلب در جنيني با CRL بيشتر از 5 ميليمتر، و بعد از 6 هفتگي جنين ، بايد مورد بررسي قرار گيرد. چون قلب او ديده نشده است.

آیا انجام سونوگرافی پستان و ماموگرافی باید در تاریخ مشخصی از سیکل ماهانه انجام شود؟

در افرادی که دارای پستان های حساس و دردناک می باشند بهترین زمان برای انجام ماموگرافی و سونوگرافی پستان آخرین روزهای پریود است که درد پستان در این زمان کمتر می باشد اما در خانم هایی که مشکل درد پستان ندارند در هر زمان از سیکل پریودیک می توانند ماموگرافی و سونوگرافی پستان را انجام دهند.

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی، بررسی کامل سلامت جنین هست که در ۱۸ تا ۲۲ هفته ، زمان انجامش است. در این سونوگرافی، تک تک اعضای حیاتی جنین مثل قلب و مغز و کلیه و معده و …بررسی می شوند تا طبیعی بودنشان تایید شود. در کل هر گونه ناهنجاری را مشخص می کند. مثلا سوراخ های قلب، بطن های مغز و … را چک می کند.

هزینه سونوگرافی

نـوبت آنلاین دریــافت جـــواب

تهران، میدان انقلاب، خیابان جمالزاده شمالی، نبش چهارراه نصرت شمالی - پلاک ۸۱