به مرکز تصویربرداری پزشکی پارسیان خوش آمدید.

021-64045 24 ساعت شبانه روز (7 روز هفته)
سوالات سونوگرافی
آیا سونوگرافی تنها برای تعیین جنسیت است؟

خیر، درواقع وظیفه اصلی سونوگرافی تایید سلامت جسمی جنین است؛ به طور مثال یک سونوگرافی به نام سونوگرافی غیربالگری سه ماهه نخست در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می شود و می تواند احتمال برخی از اختلالات کروموزومی ازجمله منگولیسم را گزارش دهد.

این بیماری از روی بافت گردن و فرم استخوان بینی در جنین تشخیص داده می شود زیرا جنین هایی که دچار این مشکل هستند بینی پهن و کوتاه و بدون استخوان و بافت گردن غیرطبیعی دارند. بنابراین سونوگرافی در ماه های اول برای آگاهی از سلامت جنین انجام می شود و در عین حال جنسیت او را نیز مشخص می کند.

مدت زمان سونوگرافی چقدر است؟

این زمان بستگی به آماده بودن تجهیزات و مهارت پزشک دارد. معمولا در مدت زمان بسیار کوتاه – پنج یا ده دقیقه ای – انجام می شود که البته در سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی ممکن است بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

آیا در سونوگرافی معده و روده ها هم دیده می شود؟

خیر در سونوگرافی معده و روده و كلا ارگان های محتوی گاز قابل بررسی و رویت نمی باشند.

آیا سونوگرافی داپلر درد دارد و با سونوگرافی معمولی چه فرقی دارد؟

سونوگرافی داپلر مانند سایر انواع سونوگرافی انجام می شود و دردناك نمی باشد، در این نوع سونوگرافی عروق خونی و جریان خون درون آنها بررسی می شود و روش بررسی مانند سونوگرافی عادی بوده یعنی با استفاده از پروب سونوگرافی و از روی سطح بدن انجام می شود.

چرا برای انجام سونوگرافی شكم باید ناشتا باشید؟

كیسه صفرا با خوردن غذا منقبض می شود و بررسی ضخامت كیسه صفرا و ضایعات افتراقی مقدور نمی باشد لذا جهت بررسی كیسه صفرا (سونوگرافی شکم) باید ناشتا باشید .

در دوران حاملگی از چه زمانی جنسیت جنین در سونوگرافی مشخص می شود؟

در سونوگرافی از هفته 18 حاملگی تعیین جنسیت جنین بطور دقیق قابل انجام است. قبل از 18 هفتگی در صورتیکه جنین در وضعیت مناسب قرار گرفته باشد نیز می توان جنسیت را دید اما خیلی قابل اطمینان نیست و مثلا بدلیل قرار گرفتن بند ناف بین پاهای جنین ممکن است اشتباه تشخیص داده شود، به همین دلیل برای مطمئن بودن از تشخیص، بهتر است پس از 18 هفتگی تعیین جنسیت صورت گیرد.

آیا اگر خانمي حامله، در 6-7 هفتگي سونوگرافي شد ولی قلب جنين ديده نشد، اين نشان دهنده یک مشکل است؟

خیر این يك مشكل نيست، رویت نکردن ضربان قلب جنين، ممكن است به دلايلي مثل TIPPED UTERUS – شكم فراخ و بزرگ يا درست نبودن تاريخ حاملگي يا LMP مربوط باشد. بهتر است ضربان قلب جنين را با روش ترانس واژينال در ابتداي حاملگي كنترل كرد.

مشاهده نشدن ضربان قلب در جنيني با CRL بيشتر از 5 ميليمتر، و بعد از 6 هفتگي جنين ، بايد مورد بررسي قرار گيرد. چون قلب او ديده نشده است.

آیا انجام سونوگرافی پستان و ماموگرافی باید در تاریخ مشخصی از سیکل ماهانه انجام شود؟

در افرادی که دارای پستان های حساس و دردناک می باشند بهترین زمان برای انجام ماموگرافی و سونوگرافی پستان آخرین روزهای پریود است که درد پستان در این زمان کمتر می باشد اما در خانم هایی که مشکل درد پستان ندارند در هر زمان از سیکل پریودیک می توانند ماموگرافی و سونوگرافی پستان را انجام دهند.

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی، بررسی کامل سلامت جنین هست که در ۱۸ تا ۲۲ هفته ، زمان انجامش است. در این سونوگرافی، تک تک اعضای حیاتی جنین مثل قلب و مغز و کلیه و معده و …بررسی می شوند تا طبیعی بودنشان تایید شود. در کل هر گونه ناهنجاری را مشخص می کند. مثلا سوراخ های قلب، بطن های مغز و … را چک می کند.

کلیدواژه ها

bmd پارسیان ct-scan پارسیان mamography پارسیان mri پارسیان parsian ct-scan sonography پارسیان آمادگی ct scan آمادگی سی تی اسکن آمادگی های انجام سی تی اسکن آمادگی های لازم برای انجام ام آر آی با تزریق آمادگی های لازم برای انجام ام آر آی ماموگرافی (MRM) آمادگی های لازم برای انجام رادیولوژی باریم انما آمادگی های لازم جهت انجام سونوگرافی کالرداپلر کلیه ام آر آی پارسیان ام ار ای پارسیان خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی پارسیان رادیولوژی دندان رادیولوژی پارسیان سنجش تراکم استخوان پارسیان سونوگرافی پارسیان سی تی اسکن سی تی اسکن پارسیان قبل از انجام سی تی اسکن چه باید بکنیم ماموگرافی مرکز تصویربرداری پارسیان ماموگرافی پارسیان نوبت mri نوبت radiology نوبت تراکم استخوان نوبت دهی ام ار ای نوبت دهی تراکم استخوان نوبت دهی سونوگرافی نوبت رادیولوژی نوبت سونوگرافی نوبت سی تی اسکن وقت mri وقت radiology وقت ام آر آی وقت ام ار ای وقت تراکم استخوان وقت دهی تراکم استخوان وقت دهی سونوگرافی وقت رادیولوژی وقت سونوگرافی وقت سی تی اسکن وقت ماموگرافی